Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną i obejmuje działania związane z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza – co to jest?

Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną i obejmuje działania związane z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Warto pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym oraz stomatologii zachowawczej, która pomaga skutecznie zapobiegać chorobom zębów. Pacjenci, którzy systematycznie poddają się stomatologii zachowawczej, wzmacniają struktury zębów oraz uodparniają je na działanie bakterii, dzięki czemu cieszą się zdrowym oraz pięknym uśmiechem.

Wskazania

Bolesność

Całkowita bezbolesność przeprowadzanych zabiegów

Możliwy dyskomfort związany z podaniem zastrzyku znieczulającego przed zabiegiem

Czas trwania

W zależności od ustalonego z pacjentem zakresu zabiegu czas wizyty to ok. 30 min do 1,5h

Powtarzalność

Wizyty kontrolne w ramach stomatologii zachowawczej zalecane są raz na 6 miesięcy

Rekonwalescencja

Brak konieczności rekonwalescencji

Efekty

„Estetyka zębów jest niezwykle ważna oraz wpływa na nasze codzienne poczucie komfortu. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym oraz stomatologii zachowawczej, która pomoże skutecznie zapobiec poważniejszym infekcjom jamy ustnej oraz chorobom zębów.”

Dr Wojciech Radwański, właściciel kliniki

Metody

  • Przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów – w trakcie takiej wizyty lekarz dokładnie sprawdza czy zęby nie są poddane działaniu próchnicy, stawia prawidłową diagnozę oraz w razie potrzeby rozpoczyna niezbędne leczenie.
  • Usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
  • Oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia – celem zabiegów oczyszczających jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości.
  • Leczenie próchnicy – zastosowanie leczenia w zależności od stadium próchnicy. We wczesnym stadium wykonywany jest zabieg związany z precyzyjnym oczyszczaniem zębów z osadu i kamienia oraz nałożeniem lakieru lub żelu z fluorem, który zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Jeśli już jednak próchnica przedostała się przez szkliwo po oczyszczeniu zęba ubytek uzupełniany jest plombą.
  • Lapisowanie zębów u dzieci – to sposób leczenia ubytków w zębach mlecznych. Polega na nasączeniu mleczaków lapisem. Substancja ta wzmacnia zęby oraz działa bakteriobójczo.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Zalecenia przed

  • Leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Zalecenia po

  • Bezpośrednio po zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej zaleca się niespożywanie pokarmów oraz niepicie napojów przez okres około godziny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące stomatologii zachowawczej

Częstotliwość stomatologicznych wizyt kontrolnych to raz na 6 miesięcy. W przypadku dzieci i młodzieży wizyty mogą odbywać się częściej, zwłaszcza jeśli na zębach pojawiły się już zmiany próchnicowe. Dlatego warto upewnić się, że zostaliśmy zapisani na kolejną kontrolę u dentysty i mieć tę datę zapisaną w swoim kalendarzu.

Leczenie mleczaków ma duże znaczenie dla zdrowia dzieci ponieważ likwiduje bakterie próchnicze, które mogą wraz z krwią roznieść się po organizmie dziecka i powodować jego osłabienie. Dodatkowo zdrowe uzębienie mleczne wpływa na prawidłowe ukształtowanie się szczęki i żuchwy dziecka a także umożliwia właściwe ułożenie zębów stałych.

Wykrycie próchnicy we wczesnym etapie to duża szansa na całkowite wyleczenie zęba bez konieczności jego usunięcia. Dzięki leczeniu zachowawczemu możliwe jest uniknięcie chorób uzębienia i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Stomatologia zachowawcza pozwala na zachowanie zdrowego uzębienia przez długie lata.

Próchnica może prowadzić do wielu schorzeń dziąseł i przyzębia, a także jest częstym powodem przykrego zapachu z ust. Nieleczona próchnica może prowadzić także do chorób serca, nerek i stawów. Jeżeli ubytki w zębach nie są poddane odpowiedniemu leczeniu, dochodzi do uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba. Wtedy pacjent zaczyna odczuwać ból nasilający się podczas jedzenia, nagryzania lub zmian temperatury. Brak usunięcia próchnicy, może doprowadzić do obumarcia zęba, a w ostateczności do konieczności jego usunięcia. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne i stały kontakt z lekarzem stomatologiem aby zapobiegać rozwijaniu się próchnicy lub jej wykrywanie i leczenie we wczesnym stadium.

Próchnica zębów dotyczy około 95% dorosłych osób w całej Polsce. Próchnica zębów często lokalizuje się między zębami, ponieważ zalegają tam resztki pokarmów. Za powstawanie próchnicy odpowiada płytka nazębna, czyli połączenie śliny, resztek jedzenia i płynów, które powodują powstawanie osadu bakteryjnego. Na próchnicę wpływają również predyspozycje genetyczne, niektóre choroby oraz nieprawidłowe odżywianie, nieprzestrzeganie właściwej higieny jamy ustnej, a także dieta bogata w cukry.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kamień nazębny usuwać dwa razy w roku. Sygnałem świadczącym o odkładającym się nadmiernie kamieniu nazębnym mogą być stany zapalne dziąseł, charakteryzujące się ich zaczerwienieniem, wyjątkową wrażliwością, obrzękiem i krwawieniem, nawet przy delikatnym dotyku. Efektem skalingu naddziąsłowego jest usunięcie kamienia nazębnego z koron zębowych. Głowicę skalera przykłada się do powierzchni zęba, następnie dzięki drganiom o odpowiedniej częstotliwości oraz wodzie pod odpowiednim ciśnieniem, kamień nazębny jest rozbijany.